nyhende

Kommunestyret vedtok en rekke saker i årets siste kommunestyremøte 15. desember. Bildet er fra budsjettavstemningen. Foto: Morten Vågset Møller
Kommunestyret vedtok en rekke saker i årets siste kommunestyremøte 15. desember. Bildet er fra budsjettavstemningen.

Andre vedtak i kommunestyret

Flere saker ble vedtatt i årets siste kommunestyremøte mandag. Her kan du lese kort om vedtakene som ikke allerede er omtalt i Vestavind.

Publisert Sist oppdatert

Legger ned barnehagen i Valestrand

Kommunestyret gikk enstemmig inn for formannskapet sitt forslag til vedtak som sier at barnehagen ved Valestrand oppvekstsenter blir en avdeling under Førde barnehage fra 1.januar 2026 og at barnehagen legges ned fra høsten 2026. Barna vil ha sitt daglige tilbud i barnehagen til og med 30. juli 2026, om ikke noe annet blir avtalt.

Foreldre og ansatte ved Valestrand barnehage har vært involvert i arbeidet med barnehagens framtid, opplyste Monica Vandaskog Valen (Sp) i kommunestyret. Hun sa samtidig at det var synd at barnetallene ikke grunnlag for videre drift.

Nei til egen naturmangfoldsplan

Flertallet i kommunestyret mente at en egen naturmangfoldsplan er unødvendig ekstraarbeid, fordi naturhensyn allerede ivaretas gjennom naturmangfoldloven og plan- og bygningsloven.

Mindretallet ønsket derimot å holde prosessen i gang ved å sende planprogrammet ut på høring, slik at innspill kunne vurderes før ny politisk behandling. Vedtaket om å avslutte arbeidet ble fattet med 15–9 stemmer, og mindretallet besto av SV, Arbeiderpartiet, MDG og TvF.

Gruppeleder for SV, Olav Østebø Olsen, var blant dem som var kritiske til at flertallet ønsket å legge bort naturmangfoldplanen. Han påpekte at kostnadene for kommunen ville være lave, og kunne ikke se noen grunn til at en slik plan ville forsinke kommunedelplanen.

Sveio ungdomsråd

Kommunestyret fulgte Sveio ungdomsråd sin innstilling til valg av 11 medlemmer og 8 varamedlemmer. Dermed ble medlemmene enstemmig valgt for perioden 2026-2027.

Uenighet om familiegjenforeninger

I saken om hvor mange flyktninger Sveio skal ta imot i 2026, var det en liten tekstjustering som skilte flertallet fra mindretallet. Mindretallet ønsket at kommunen skulle si ja til å ta imot inntil 25 flyktninger, i tillegg til eventuelle familiegjenforeninger.

Flertallet gikk derimot inn for at familiegjenforeninger skal inngå i de 25. Mindretallet besto av Ap, MDG og SV, som tapte voteringen med 7 mot 17 stemmer.

Enstemmig om gebyrene

Kommunestyret vedtok kommunens gebyrsatser for 2026, med virkning fra 1. januar. I vedtaket ber de også om at reglene for tilknytningsgebyr på vann og avløp blir gjennomgått i løpet av 2026. For å gjøre det klarere hva som kan/skal være med i en tilkobling, heter det i saksprotokollen.

Budsjett vedtatt med små justeringer

I budsjettet som til slutt ble vedtatt, gjorde samarbeidspartiene Høyre, Frp, KrF og Sp noen endringer i rådmannens forslag. De vil at eventuelle ekstra midler som kommer via statsbudsjettet skal settes av til investeringer, og ikke brukes i driften.

Gruppeleder Rune Teikari (Frp) uttrykte at rådmannens budsjettforslag var godt, men la samtidig fram enkelte endringer på vegne av Frp, Høyre, Sp og KrF.

Flertallet vedtok også et verbalpunkt der rådmannen bes utrede en mekanisme som kan jevne ut de store svingningene i inntektene fra havbruksfondet fra år til år, samtidig som 25 prosent av midlene fra fondet skal settes av til et investeringsfond.

Forslaget fikk flertall med 17 mot 7 stemmer. Ap, MDG og SV utgjorde mindretallet.

Powered by Labrador CMS